وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ ﴿۱﴾ الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ ﴿۲﴾ وَإِذَا كَالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ ﴿۳﴾ أَلَا يَظُنُّ أُولَئِكَ أَنَّهُمْ مَبْعُوثُونَ ﴿۴﴾ لِيَوْمٍ عَظِيمٍ ﴿۵﴾

ساعات تماس

16 الی 21

شماره ی تماس و پرسش سوال رایگان

09002450090

مراحل برگشت زدن چک

مراحل برگشت زدن چک

مراحل برگشت زدن چک از شروع تا وصول وجه

 

برگشت زدن چک:

امروزه و با قانون جدید صدور چک و سامانه یکپارچه بانک مرکزی این امکان فراهم شده است که در زمان دریافت چک و با یک استعلام، از وضعیت چک های شخص صادرکننده مطلع شویم و چنانچه سابقه ای در زمینه برگشت خوردن چک های وی وجود داشته باشد از قبول آن امتناع کنیم.

سامانه استعلام از وضعیت چک

یا می توانید با ارسال شناسه 16 رقمی درج شده بر روی چک های صیادی به سامانه پیامکی 701701 از وضعیت اعتباری صادر کننده آگاه شوید.در جواب استعلام رنگ های مختلفی برای اعتبار صادر کننده اعلام می گردد.

سفید: به معنی آن است که صادرکننده فاقد چک برگشتی بوده یا از آنها رفع سوء اثر کرده است.

زرد:به معنی یک فقره چک برگشتی یا نهایت تا مبلغ 50 میلیون ریال برگشت خورده است.

نارنجی:دارای دو یا چهار فقره چک برگشتی یا تعهدی معادل حداکثر 200 میلیون ریال است.

قهوه ای: دارای پنج تا ده فقره چک برگشتی یا مبلغی معادل 500 میلیون ریال تعهد برگشتی می باشد.

قرمز:دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا تعهدی بالغ بر 500 میلیون ریال است.

در بررسی مراحل برگشت زدن چک که اولین گام برای شروع مطالبات مالی است ،نقطه شروع مراجعه به بانک و مواجه شدن با هر یک از ایرادات چک است که در نهایت منجر به عدم وصول وجه آن می گردد.دلائل مختلفی برای این مسئله ممکن است وجود داشته باشد اعم از نبود موجودی یا عدم کفایت آن ، عدم مطابقت امضاء، دستور عدم پرداخت وجه چک و یا صدور چک از حساب مسدود.

مراحل برگشت زدن چک

در مراحل برگشت زدن چک اولین و مهمترین نکته ای که باید مد نظر داشته باشید رعایت زمان برای گرفتن گواهی عدم پرداخت است .اینکه شما دقیقا در چه زمانی این گواهی را دریافت نمایید در کیفری یا حقوقی شدن چک و بعلاوه در مزایای دعاوی چک بسیار نقش دارد

بنابراین توصیه ما این است که از تاریخ چک نهایت تا ده روز این گواهی را دریافت نمایید.ده روز مهلتی است که صادرکننده نیز می تواند با پرداخت وجه چک از تبعات ناشی از برگشت خوردن چک خود خلاصی یابد.با توجه به اینکه در قانون جدیدصدور چک ،برگشت زدن آن نیازمند طی مراحلی برای ثبت و اعطاء کد رهگیری در سامانه بانک مرکزی است و بعضا دیده شده که این مسئله چند روز زمان برده است .برای از دست ندادن حقوق خود هر چه زودتر برای گرفتن گواهی عدم پرداخت اقدام نمایید.

برای گرفتن این گواهی یا به اصطلاح برگشت زدن چک همراه با کارت ملی و اصل چک به یکی از شعب بانکی مراجعه نمایید.اگر به همان بانکی که چک از آن صادر شده مراجعه کنید همان زمان تکلیف موجودی و صدور گواهی انجام می پذیرد اما اگر به بانک دیگری مراجعه کردید که خود در آن حساب دارید این مسئله یک روز زمان نیاز دارد.

در مراحل برگشت زدن چک نکات مهمی وجود دارد که رعایت آن ها باعث می شود کار شما سریع تر و بهتر و با بیشترین حق در وصول وجه به سرانجام برسد:

  1. بدون برگشت زدن چک و گرفتن گواهی عدم پرداخت نمی توانید برای وصول وجه چک از هیچ طریقی اقدام کنید.
  2. شعبه بانکی که در آنجا اقدام به برگشت زدن چک می کنید نیز مهم بوده و در تعیین دادگاهی که دعوا در آنجا قابل طرح است اثر دارد.
  3. در کوتاه ترین زمان ممکن برای گرفتن گواهی عدم پرداخت اقدام نمایید.
  4. در گواهی عدم پرداخت مشخصات کامل صادرکننده و آدرس او باید حتما به دقت قید گردد.اگر چک متعلق به یک شخص حقوقی باشد نام امضاء کنندگان حتما باید در گواهی قید گردد.
  5. علت برگشت خوردن چک دقیقا باید قید شده باشد بعلاوه مطابقت یا عدم مطابقت امضاء صادرکننده در گواهی حتما باید مشخص شود.
  6. اگر حساب صادرکننده دارای کسر موجودی بود می توانید مبلغ موجود را مطالبه نموده و برای مابقی آن تقاضای صدور گواهی نمایید.
  7. در همان زمان از بانک بخواهید که برگشت خوردن چک در سامانه بانک مرکزی ثبت شده و کد رهگیری در گواهی عدم پرداخت قید گردد و اگر در بالای گواهی به صورت دستی نوشته می شود حتما مهر بانک زیر کد رهگیری نیز نقش گیرد.بدون کد رهگیری امکان طرح دعوا علیه صادرکننده موجود نمی باشد.

در نهایت اینکه استفاده از یک وکیل کتخصص در مسائل مربوط به چک برگشتی می تواند شما را سریع تر بهتر و به بیشترین میزان حقتان نائل کند.

درخواست مشاوره

درخواست لایحه

مرضیه توانگر وب‌سایت
لیسانس حقوق و کارشناسی ارشد حقوق پزشکی پاسخگوی شما عزیزان هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بعد از ثبت درخواست مشاوره شماره وکیل سریعا در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا بتوانید از یک ساعت مشاوره تخصصی استفاده بفرمایید

———————————————————————————————————————————————————————–

قیمت یک ساعت مشاوره با وکلای متخصص ما                                                       50,000تومان

———————————————————————————————————————————————————————–