وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ ﴿۱﴾ الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ ﴿۲﴾ وَإِذَا كَالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ ﴿۳﴾ أَلَا يَظُنُّ أُولَئِكَ أَنَّهُمْ مَبْعُوثُونَ ﴿۴﴾ لِيَوْمٍ عَظِيمٍ ﴿۵﴾

ساعات تماس

16 الی 21

شماره ی تماس و پرسش سوال رایگان

09002450090

ابطال چک تضمینی

ابطال چک تضمینی

چگونگی ابطال چک تضمینی:

مطابق ماده 1 قانون صدور چک انواعی از چک اعتبار قانونی دارد.یکی از این چک ها ،تضمینی می باشد.چک تضمینی چکی است که پرداخت آن از طرف بانک ضمانت می شود.بنابراین اعتبار آن بیشتر از چک عادی بوده و از طریق همان شعبه یا شعب دیگر همان بانک قابل پرداخت می باشد.

در این مقاله سعی داریم در مورد چک تضمینی و اعتبار و شرایط ابطال آن توضیح دهیم.

چک تضمینی چیست؟

چک تضمینی چیست؟

بند سوم از ماده یک قانون صدور چک مصوب 82 چک های تضمینی را به این صورت تعریف کرده است:

چک تضمین شده، چکی است که توسط بانک به عهده همان بانک به درخواست مشتری صادر و پرداخت وجه آن توسط بانک تضمین می شود.

بنابراین چک تضمینی بر خلاف چک های عادی به درخواست اشخاص و توسط بانک صادر می شود و پرداخت وجه آن نیز از طرف بانک تضمین می گردد .بنابراین و بی شک اعتبار بیشتری نسبت به چک های عادی دارد.

به منظور دریافت چک تضمینی متقاضی باید به بانک مراجعه نموده و فرم های مربوطه را پر نماید.در حکومت قانون جدید صدور چک تضمینی بدون نام گیرنده ممکن نیست .در این حالت باید مشخصا هویتی ،شماره حساب گیرنده وعلت صدور چک تضمینی در سامانه صیاد ثبت شود.

همچنین مشخصات گیرنده در پشت چک نیز نوشته شده و اینگونه چک ها در قانون جدید قابل ظهرنویسی و انتقال نیز نمی باشد.

ذینفع می تواند برای دریافت وجه چک وکیل بگیرد که در اینصورت مشخصات وکیل باید در سامانه درج شود.

وکالت در وصول چک

با اختصاص شناسه یکتا به هر برگه چک امکان استعلام برای گیرنده نیز فراهم شده تا از اعتبار آن مطمئن گردد.

مهلت وصول چک تضمین شده تنها یک ماه می باشد و ذینفع تنها با ارائه اصل چک به همان بانک می تواند وجه آن را دریافت نماید.بعد از گذشت این مدت شخص برای وصول اینگونه چک ها باید به واحد پولشویی بانک مراجعه کند و فرم های مربوطه را پر کند.واحد پولشویی نیز در این زمینه باید قبول خود را اعلام نماید و مهم ترین نکته در اعلام قبولی بررسی مالیات و دارائی می باشد.

پرداخت وجه اینگونه چک ها فقط به شخص گیرنده مندرج در چک مقدور می باشد.

چک تضمین شده چکی است که توسط بانک بر عهده همان بانک صادر می شود و وجه آن از همان شعبه یا شعب دیگر همان بانک قابل دریافت است. همین نکته تفاوت بین چک تضمینی با چک رمزدار بین بانکی را مشخص می کند.

در واقع چک های رمز دار بین بانکی برای انتقال وجه بین دو بانک استفاده می شود و برای دریافت آن از بانک مربوطه بایدشماره حساب واریز وجه و کد شعبه مقصد در آن درج گردد.

مثلا فرض کنید شما قصد دارید مبلغ بالایی از حساب بانکی خود را به شخصی پرداخت کنید بهترین کار استفاده از چک تضمینی است که برای دریافت آن باید مشخصات هویتی شخص گیرنده را دریافت و برای ثبت در سامانه صیاد در فرم های مخصوص بانک بنویسید و بعد از دریافت چک آن را به گیرنده تحویل دهید.

اما اگر چکی دارید که متعلق به بانکی است که شما در آن حساب ندارید می توانید مبلغ چک را به صورت چک رمز دار بین بانکی دریافت نمایید تا بعد از مراجعه به بانک خود وجه آن را در حساب خود یا دیگری واریز نمایید.

تماس و پرسش رایگان سوال از وکلای متخصص حقوقی و خانواده:

تلفن:09002450090

برای تماس با وکیل متخصص در زمینه ی چک و سفته و سهم الارث از شماره ی بالا استفاده کنید

ابطال چک تضمینی

ابطال چک تضمینی:

با تصویب مقررات جدید دیگر ابطال چک های تضمینی روند طولانی گذشته را ندارد چرا که صدور این چک ها به صورت در وجه حامل ممنوع شده و اکنون فقط ذینفع درج شده در چک حق وصول وجه آن را دارد.بعلاوه آنکه نقل و انتقال و پشت نویسی اینگونه چک ها نیز فاقد اعتبار است.

پس در شرایط فعلی برای ابطال اینگونه چک ها تنها متقاضی یا نماینده قانونی یا وکیل وی باید به بانک مراجعه نموده و تقاضای ابطال آن را بنماید در این مورد نیازی به امضاء ذینفع در پشت چک نیست.

در مورد ادعای مفقود شدن این چک ها نیز کافیست متقاضی صدور با همراهی ذینفع هر دو به بانک مراجعه کرده و ادعای گم شدن چک را بنمایند. در این صورت با پر کردن فرم های مربوطه و تعهد بر اینکه هیچ ادعایی برای چک مفقود شده ندارند می توانند المثنی چک را دریافت کنند.

در مورد سرقت چک نیز همین روند کافیست هر چند با توجه به اینکه اینگونه چک ها فقط از طرف ذینفع مندرج در چک قابل وصول است سرقت آن خطری را ایجاد نمی کند.

جعل اینگونه چک ها و ارائه به بانک نیز مشمول مقررات جعل و استفاده از سند مجعول می باشد.که بعلاوه آن از 2 تا 6 سال نیز از داشتن چک تضمینی محروم می گردد.

نتیجه

نتیجه:

چک های تضمینی دارای ضمانت و اعتبار بالاتری از چک های عادی هستند .این چک ها توسط بانک صادر شده و توسط بانک پرداخت آن ضمانت می گردد.برای مبادلات مالی سنگین بسیار عالی می باشد.

در زمینه چک ها اگر دارای دعاوی حقوقی یا کیفری هستید از متخصصان و وکلای خبره در این زمینه کمک بگیرید تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

مرضیه توانگر وب‌سایت
لیسانس حقوق و کارشناسی ارشد حقوق پزشکی پاسخگوی شما عزیزان هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بعد از ثبت درخواست مشاوره شماره وکیل سریعا در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا بتوانید از یک ساعت مشاوره تخصصی استفاده بفرمایید

———————————————————————————————————————————————————————–

قیمت یک ساعت مشاوره با وکلای متخصص ما                                                       50,000تومان

———————————————————————————————————————————————————————–