به مدت محدود تنظیم تمام لایحه های حقوقی تنها با مبلغ 800 هزار تومن: 09336551268

وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ ﴿۱﴾ الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ ﴿۲﴾ وَإِذَا كَالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ ﴿۳﴾ أَلَا يَظُنُّ أُولَئِكَ أَنَّهُمْ مَبْعُوثُونَ ﴿۴﴾ لِيَوْمٍ عَظِيمٍ ﴿۵﴾

تماس رایگان با ما:

تلفن:09336551268

برای تماس با وکیل متخصص در زمینه ی چک و سفته و سهم الارث از شماره ی بالا استفاده کنید

ممنوع الخروجی چک برگشتی

ممنوع الخروجی چک برگشتی

سر فصل های محتوا

آیا با چک برگشتی می توان بدهکار را ممنوع الخروج کرد؟

امروزه با سفرهای راحت و بدون ویزا به کشورهایی همچون ترکیه بحث ممنوع الخروجی چک برگشتی یکی از داغ ترین مباحث حقوقی است.اینکه در این شرایط اقتصادی عده ای از افراد امکانات زیادی را با صدور چک های متعدد دریافت نموده و بعد از سررسید با خروج از کشور برای همیشه طلبکار را مال باخته می نمایند.

روش های مختلف ممنوع الخروجی چک برگشتی:

در حال حاضر و بعد از تصویب قانون جدید صدور چک ،به منظور ممنوع الخروج کردن مدیون چک برگشتی چهار روش وجود دارد:

  1. ممنوع الخروج نمودن از طریق اقدام کیفری
  2. ممنوع الخروج نمودن با طرح دعوای حقوقی
  3. ممنوع الخروج نمودن با گرفتن اجرائیه از دادگاه
  4. ممنوع الخروج نمودن با گرفتن اجرائیه از اجرای ثبت

ممنوع الخروجی با شکایت کیفری:

در این مورد مستند به ماده 188 قانون آیین دادرسی کیفری با توجه به اهمیت جرم و همچنین ادله محکم بازپرس می تواند تا زمانیکه به متهم دسترسی حاصل نشده وی را ممنوع الخروج نماید.

باید دانست که این قسم از ممنوع الخروجی به تشخیص و تایید بازپرس بستگی داشته و هیچ الزامی برای دادسرا در صدور ممنوع الخروجی وجود ندارد.

ممنوع الخروجی با دعوای حقوقی:

در این نوع از اقدام قضائی بعد از صدور رای به نفع دارنده چک و وارد شدن به مرحله اجرای حکم چنانچه هیچ گونه مالی از مدیون یافت نگردد دستور ممنوع الخروجی وی برای ممانعت از فرار صادر می گردد.

نکته مهم در این نوع آن است که با درخواست اعسار مدیون و پذیرش آن و پرداخت پیش قسط با در خواست وی حکم ممنوع الخروجی لغو می گردد.

ماده 23 از قانون اجرای محکومیت های مالی دادگاه را مکلف نموده تا به درخواست شخص مدیون را ممنوع الخروج نماید.

ممنوع الخروجی با اجرائیه دادگاه:

از ابتکارات قانون جدید یک اقدام جدید قضائی است که به جای طرح دعوای حقوقی و پرداخت هزینه بالای دادرسی می توان با پرداخت هزینه اندک تقاضای صدور اجرائیه نمود .البته این روش مخصوص چک های صیادی می باشد.

ممنوع الخروجی چک برگشتی در این روش مانند روش دعاوی حقوقی می باشد.بدین صورت که بعد از شروع اقدامات اجرایی چنانچه مالی از شخص مدیون یافت نشود می توان وی را ممنوع الخروج نمود.

هواپیما

ممنوع الخروجی با اجرائیه اجرای ثبت:

یکی دیگر از راههای اقدام برای اخذ وجه چک و ممنوع الخروجی چک برگشتی ،دوایر اجرای ثبت می باشد که مانند روشهای گذشته اقدام از این طریق نیز نیازمند وجود شرایط خاص در چک می باشد.

بند ق از ماده یک قانون ایین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجراء به این مورد اشاره می نماید.

صرفا در همین دسته از ممنوع الخروجی چک برگشتی از طریق سایت  exitbanمی توانید از ممنوع الخروج بودن خود مطلع شوید تا در فرودگاه شوکه نشوید.

نکات حقوقی:

  1. به غیر از سامانه فوق که صرفا مربوط به ممنوع الخروجی چک برگشتی از طریق دوایر اجرای ثبت می باشد چنانچه نسبت به این مسئله تردید دارید باید با اصل کارت ملی به اداره گذرنامه مراجعه کنید و از ممنوع الخروج نبودن خودتان مطمئن شوید.
  2. اعتبار ممنوع الخروجی به مدت شش ماه می باشد که البته به درخواست متقاضی این مدت قابل تمدید است.
  3. چنانچه ممنوع الخروجی از طریق دوایر اجرای ثبت باشد با طرح دعوای توقف عملیات اجرایی در دادگاه می توانید آن را رفع کنید.
  4. به استناد ماده 23 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی ممنوع الخروجی چک برگشتی تا اجرای رای یا اثبات اعسار یا پرداخت وثیقه و تضمین یا قبول کفالت به قوت خود باقی خواهد ماند.
  5. با وجود ممنوع الخروج بودن شخص به استناد ماده 201 قانون آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا زمانیکه حکم ممنوع الخروجی مربوط به دوایر اجراء ثبت باشد در صورت ضرورت فقط برای یک بار به مدت شش ماه اجازه خروج وی داده می شود مشروط به آنکه ملکی را جهت تضمین مراجعت مدیوت معرفی نماید و به تایید کارشناسان ثبتی برسد. که در صورت عدم مراجعت جهت پرداخت دین فروخته خواهد شد.
  6. به استناد تبصره ماده 23 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی نیز دادگاهها می توانند برای سفر های ضروری اجازه خروج دهند .این وجوب باید قبلا در دادگاه ثابت شده باشد.که معمولا برای سفر حج و سفرهای درمانی یا برای سفرهای تجاری به منظور پرداخت دین می باشد.

در پایان یک نکته مهم اینکه انتخاب مناسب ترین روش برای اقدام و رسیدن هر چه بیشتر به نتیجه دلخواه که قطعا باعث صرفه جویی در هزینه و زمان می شود از تخصص های وکلای حرفه ای در زمینه چک می باشد .پس از روش آزمون و خطا در این زمینه استفاده کردن می تواند شانس های بسیاری را هدر دهد.

درخواست مشاوره

درخواست لایحه

 

 

لینک های اشتراک گذاری

واتساپ
توییتر
پرینت
تلگرام

تماس رایگان با ما:

تلفن:09336551268

برای تماس با وکیل متخصص در زمینه ی چک و سفته و سهم الارث از شماره ی بالا استفاده کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بعد از ثبت درخواست مشاوره شماره وکیل سریعا در اختیار شما قرار خواهد گرفت تا بتوانید از یک ساعت مشاوره تخصصی استفاده بفرمایید

———————————————————————————————————————————————————————–

قیمت یک ساعت مشاوره با وکلای متخصص ما                                                       50,000تومان

———————————————————————————————————————————————————————–