وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ ﴿۱﴾ الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ ﴿۲﴾ وَإِذَا كَالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ ﴿۳﴾ أَلَا يَظُنُّ أُولَئِكَ أَنَّهُمْ مَبْعُوثُونَ ﴿۴﴾ لِيَوْمٍ عَظِيمٍ ﴿۵﴾

یک هشتم ارث زن چگونه محاسبه میشود؟

یک هشتم ارث زن چگونه محاسبه میشود

سر فصل های محتوا

چگونه یک هشتم ارث زن را محاسبه کنیم؟

در این مقاله سعی بر این داریم تا با شرایط مختلف شرح دهیم یک هشتم ارث زن چگونه محاسبه میشود.در این زمینه مسائل مختلفی قابل طرح است.از جمله اینکه شرایط لازم برای ارث بردن زن چیست؟در چه فرضی سهم زن یک هشتم از میراث است؟این سهم از کدام اموال است؟ و در نهایت اینکه در شرایط تعدد زوجات چگونه محاسبه می گردد؟

سهم الارث پدر و مادر از فرزند پسر جهت مطالعه

شرایط زن برای ارث بردن از شوهر

شرایط زن برای ارث بردن از شوهر:

مطابق ماده 940 قانون مدنی اولین و مهمترین نکته در شرط میراث ، عقد دائمی می باشد . پس زوجه موقت از اموال شوهر ارث نمی برد.اگر زنی به عقد دائمی همسر خود درآمده باشد ولی به هر دلیلی این عقد تا زمان فوت شوهر ثبت نشده باشد با تقدیم دادخواست اثبات زوجیت و ارائه مدارک و شهود و اخذ رای دادگاه می تواند سهم خود از میراث را دریافت نماید.

طبق ماده فوق زن نباید از ارث ممنوع باشد .ممنوعیت از میراث در مورد قتل همسر اتفاق می افتد .بدین معنا که چنانچه زوجه همسر خود را بکشد از ارث او محروم می گردد.

زوجه باید در زمان فوت شوهر زنده باشد حتی اگر قبل از تقسیم ترکه فوت نماید.در این صورت سهم میراث زوجه متوفی بین ورثه وی تقسیم خواهد شد.

اگر زوجه طلاق رجعی گرفته باشد و در مدت عده زوج فوت نماید زوجه همچنان از اموال وی ارث خواهد برد.

اگر شوهر زن خود را در حال مریضی طلاق دهد و در مدت یک سال از طلاق بر اثر همان مرض بمیرد زوجه از وی ارث خواهد برد مشروط بر اینکه مجددا ازدواج نکرده باشد.

اگر مردی در حال بیماری زنی را عقد کند و قبل از دخول بر اثر همان بیماری فوت کند زن از او ارث نمی برد.

در چه زمانی زن یک هشتم به میراث میبرد؟

در چه زمانی زن یک هشتم به میراث می برد؟

زوجه به عنوان یکی از ورثه که در هیچ طبقه و درجه ای از طبقات ارث قرار نمی گیرد همیشه و در همه حال با وراث دیگر در ترکه سهیم است.زوجه همیشه فرض بر بوده و درصد خاصی از ماترک را به میراث می برد.میزان سهم الارث زن از اموال شوهر متوفی چنانچه متوفی فرزندی نداشته باشد یک چهارم از اموال وی خواهد بود.و چنانچه شوهر فرزندی داشته باشد سهم زن یک هشتم از اموال شوهر محاسبه می گردد.در تقسیمات ارث همیشه اول سهم فرض بر ها جدا خواهد شد و چنانچه چیزی باقی بماند قرابت بر ها از آن بهره مند می شوند.

نکته مهم در این رابطه این است که قید شد شوهر فرزندی داشته باشد. بدین معنا که لازم نیست که فرزندان شوهر متوفی از همین زوجه باشند و حتی اگر فرزندان از همسران دیگر متوفی باشند نیز کافیست تا سهم زن از میراث به یک هشتم تنزل پیدا کند.

نکته دوم در رابطه با تعدد زوجات است.مردی که در حین وفات دارای چند همسر باشد میزان یک هشتم میراث بین همه همسران به صورت مساوی تقسیم می شود.و به این صورت نیست که هر کدام یک هشتم جداگانه ای داشته باشند.این تقسیم نهایت تا چهار همسر دائمی ممکن است چرا که زوجه موقت از ترکه سهمی ندارد.

راه حل حقوقی برای جبران ارث نبردن زوجه موقت در مورد املاک صلح عمری یا وصیت به نفع زوجه موقت است .البته وصیت تا یک سوم کل ماترک معتبر است. اگر میزان آن از این مقدار بیشتر باشد باید سایر ورثه به اجرای بیش از ثلث رضایت دهند در غیر اینصورت معتبر نبوده و قابل پرداخت به زوجه نمی باشد.

یک نکته کاربردی این است که چه زوجه موقت و چه زوجه دائم می توانند قبل از تقسیم ترکه مهریه خود را مطالبه نمایند.برای این امر نیازمند اخذ انحصار وراثت هستند.بعد از گرفتن فرم انحصاروراثت علیه کلیه ورثه متوفی دادخواست مطالبه مهریه تقدیم دادگاه می گردد .چنانچه رای دادگاه مبنی بر محق دانستن زوجه در اخذ مهریه باشد این یکی از دیون ممتاز است که قبل از تقسیم کل ترکه باید پرداخت گردد.زوجه دائم همچنین می تواند برای مطالبه نفقه در ایام عده وفات نیز به روش فوق دادخواست دهد. این موارد سهم زن از ماترک را بیشتر می کند.

پرداخت مستمری یا حقوق دولتی به زوجه متوفی از دیگر مواردی است که سختی های مالی بعد از فوت شوهر را بر زن آسان می کند.

یک هشتم ارث زن چگونه محاسبه میشود؟

یک هشتم سهم زن چگونه محاسبه می شود؟

در مورد این سوال بسیار رایج که یک هشتم ارث زن چگونه محاسبه میشود؟محل تردید در تغییر قانون است.در قانون قدیم زوجه فقط از اموال منقول ارث می برد و سهمی در اموال غیر منقول متوفی از قبیل زمین و ساختمان نداشت.اما با استفتائات به روز و مشکلاتی که در این زمینه بوجود می آمد در نهایت این قانون تغییر نمود.

در حال حاضر و در قانون فعلی بر اساس ماده 947 قانون مدنی زوجه از قیمت ابنیه و اشجار و نه از عین آنها ارث می برد.البته با توجه به اینکه سهم زن یک هشتم از قیمت اینگونه اموال است ورثه باید این مبلغ را برای تملک این بخش از ترکه به زوجه پرداخت نمایند.اگر ورثه از انجام این کار امتناع نمودند ماده 948 قانون مدنی راهکار قانونی آن را بیان نموده است.بدین صورت که در صورت عدم همکاری سایر وراث زوجه می تواند این مبلغ را از عین این اموال تامین نماید. بدین صورت که درخواستی مبنی بر فروش این اموال به دادگاه تقدیم می شود و با فروش آن سهم زوجه پرداخت می گردد.

 

 

 

لینک های اشتراک گذاری

Share on whatsapp
واتساپ
Share on twitter
توییتر
Share on print
پرینت
Share on telegram
تلگرام

مقالات مرتبط

ارتباط با ما:

تلفن:09336551268

میتوانید از طریق واتساپ و یا تلگرام هم مراجعه فرمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن